Türkiye’nin en önemli buluş fuarlarından biri olan İstanbul Uluslararası Buluş Fuarında (ISIF’21) Türk Patent ve Marka Kurumunun (TÜRKPATENT) 2016’dan bu yana her yıl düzenlediği Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası buluş fuarı niteliğindeki İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı (ISIF’21), TEKNOFEST kapsamında Atatürk Havalimanında gerçekleşti. ISIF’21’de çeşitli bilimsel projelerle yarışmaya katılan Atatürk Üniversitesi 1 altın, 2 gümüş ve 4 bronz ile toplamda 7 madalyayla yarışmada oldukça başarılı bir izlenim oluşturdu.
Projeleriyle ödül almaya hak kazanan Atatürk Üniversitesi akademisyenlerini makamında ağırlayan Rektör Çomaklı, “Kalite odaklı bakış açımızı, geçmişte olduğu gibi, bugün ve gelecekte de sürekli iyileştirerek daima daha iyi noktalara taşımayı hedefliyoruz. Üniversitelerin ve sanayii kuruluşlarının bilgide, teknolojide ve verimlilikte daha üst seviyelere çıkması için üniversite-sanayi buluşması büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda üniversitemiz de ürettiği bilgi ile teknolojiyi sanayimizle paylaşıyor ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlıyor. Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleriyle, patent ve buluşlarıyla ülke yükseköğretiminde önemli bir yer edinen Atatürk Üniversitesi hedeflerine emin adımlarla ilerliyor. Birlik ve beraberlik içerisinde daha fazla çalışacak, bilgi üretip, bu bilgiyi ülke kalkınması için paylaşacağız. Bu doğrultuda yoğun gayret sarf eden kıymetli akademisyenlerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu.
ATA Teknokent’in Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ayhan Çelik, üretilen projelerin ürüne dönüşmesine katkı sağladıklarını ve sadece öğretim üyelerinin değil üniversite öğrencilerinin de girişimcilik konusundaki projelerine destek olmayı sürdürdüklerini ifade etti. Ayrıca Teknokent patent kurulundan geçen projelerin İstanbul Uluslararası Buluş Fuarında tanıtımlarını yaptıklarını belirterek elde edilen başarıdan da oldukça mutlu olduğunu iletti. Önemli projelerin sadece fikir aşamasında kaldığını, kendilerinin ise bu fikirleri proje haline getirip sonrasında da ürüne dönüştürdüklerini vurgulayan Prof. Dr. Çelik, hayatı kolaylaştıran bu çalışmaları da insanlığın hizmetine sunduklarını ifade etti.
Ziyaret, heyetin İSİF’21’de almış oldukları madalyalar ile sertifikaları Rektör Çomaklı’yla paylaşmalarıyla son buldu.