Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı yönetim ve sorumluluğunda 30 Nisan – 3 Mayıs 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleşen IDEF’19-14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarına üniversite birimlerimizle katıldık.

Savunma sanayiindeki güncel gelişmelerin ve en son teknolojilerin tanıtıldığı, ürünlerin sergilendiği ve dünyanın en büyük savunma sanayi tanıtım organizasyonlarından olan hem yerli hem de yabancı yüzlerce firmanın yer aldığı fuara Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer ÇOMAKLI, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan ÇELİK, ATA Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Ersin KARAMAN, Doğu Anadolu Yüksek Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hamdullah KILIÇ ve Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Halim KOVACI, Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cahit YEŞİLYAPRAK katıldı.

Dört gün boyunca süren IDEF’19 fuarında yer alan standımızı ziyaret eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Dr. Hakan FİDAN, Savunma Sanayi Başkanı İsmail DEMİR, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Hasan BÜYÜKDEDE ve Mehmet Fatih KACIR, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent ÇAKMAK, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofis Başkanı Doç. Dr. Salim ATAY ve çok sayıda üst düzey bürokrat, kamu kurum yöneticileri, iş dünyasının önemli temsilcileri ve ziyaretçiler yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi aldılar.

Ayrıca İş birlikleri oluşturmak ve üniversite-sanayii-kamu işbirliğini artırmak için ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN, TR-TEST, TÜBİTAK, SSB, FNSS, MGM, MSB, HAVA KUVVETLERİ ve birçok firma ile özel görüşmeler gerçekleştirildi.